Мотовилівка і мотовилівчани - 2

Гуляники

Йшла великомасштабна Лівонська війна. Будучи неспроможним протистояти тискові й прямій військовій агресії Московського царства, Велике князівство Литовське втрачало свої володіння. Підбурювані московським царем кримські татари розоряли Поділля та Київське воєводство – форпост південних окраїн Великого князівства.

Мотовилівка і мотовилівчани - 1

Присвячується

дружині Страшук Тетяні Петрівні

Вступ

В представлених нарисах “Мотовилівка і мтовилівчани”, автор ставить ціль відтворити, популяризувати реальні події минулої епохи, які відбувалися на теренах рідного краю, зокрема на Фастівщині, Васильківщині та далеко за їх межами. Дізнатися про витоки родового коріння, походження імен та прізвищ мотовилівчан, свідчення про які містяться в різних документах: реєстрах Війська Запорозького, бібліографічних довідниках, словниках, усних переказах. Своїм формуванням та першими згадками вони сягають у далеку давнину.
Це також повчально-пізнавальна повість, спрямована на продовження родинних традицій, вона сприятиме патріотичному вихованню ваших дітей, викличе у них зацікавленість та гордість за своїх предків.
В основу нарисів лягли Спогади, які передавалися і дійшли до нас з поколінь, також використані сімейні фотоархіви, документальні матеріали, опубліковані на сторінках інтернет-сайтів, військово-історична, мемуарна, краєзнавча та інша література, легенди з джерел усної народної творчості.
Це дало змогу в певній мірі наблизитись до істини, відтворити миттєвості життя та побут жителів Мотовилівки. На жаль, майже не збереглося сімейних документів, які з часом назавжди втрачені, деякі спогади частково стерлися з пам’яті. З нижче викладених матеріалів можна продовжити дослідження Родословної Ваших родин.
Спогади про рід, – це позов серця. Вони народилися в душі людини високої духовності і моралі, яка зберігає в пам’яті та шанує своє родове коріння. Саме завдячуючи натхненню і прагненню Тетяни Петрівни, з’явилися рядки про життя наших дідів і бабусь, батьків і матерів. На папері перед нами постануть незабутні і такі дорогі для нас їхні образи, також познайомимося з жителями Мотовилівки старшого покоління та відомими історичними постатями. Разом з Вами полинемо думками у минуле, станемо німими свідками надзвичайно цікавих, захоплюючих, дуже не простих, а іноді трагічних подій, безпосередніми учасниками яких були наші односельці. Більше дізнаємося про історію рідного краю, якого роду і хто ми є.
Автор висловлює щиру вдячність шановним односельчанам за надані спогади, Чередниченко З. В. за коректорські правки, Квасневському В.М. за технічне забезпечення Нарисів.

с. Велика Мотовилівка 2014 рік.

Історія Школи

У 1889 році в селі Велика Мотовилівка було засновано церковнопарафіяльну однокласну школу, в якій навчалося 18 учнів. Попечителем і наставником її був дяк Пісецький. Діти вчилися від Покрови до посту. Сталого складу учнів не було. У 1898 році церковнопарафіяльна школа стає трикласною. Учнів -25. Дітей вчили за Псалтирем. Пізніше було збудовано трирічну земську школу, в якій навчав один учитель. У 1901-1915 роках у селі Велика Мотовилівка діяло 4 класне народне училище. У 1924 році збудовано хату - читальню.

Історія Мотовилівки

Село Велика Мотовилівка , Фастівський район, Київська область.

Великомотовилівська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Автор: Коменяр Юлія Андріївна

Керівник: Кучерява Вікторія Петрівна

тел: 47-3-24

Нарис-опис села Велика Мотовилівка 2007 р.

ВСТУП

Прорізуючи очерети та осоки, то звиваючись, то випростовуючись срібною стрічкою, дзюркотить у широкій долині річка Стугна. А по обидва боки від неї, наче крила могутнього птаха, лягли два сусідні села – Червона та Велика Мотовилівка. Нові чепурні хати, що виблискують на сонці зеленими, червоними і білими дахами, то підбігають майже до берега, то ховаються аж ген у садах.

Сьогодні обидва села об’єднані в одному СТОВ “Світанок”. Села мають давнє історичне минуле. Про це свідчать залишки городищ, валів, курганів, підземних ходів. На жаль більшість історичних пам’яток було знищено. Це – маєток Тарнавських, церква, фамільний склеп Руліковських та інші.