Як усунути конфлікт між дітьми

Правило 1. Замість того щоб намагатися не помічати негативні почуття дитини до брата або сестри, усвідомте їх самі й допоможіть усвідомити дитині. Назвіть передбачувані вами почуття дитині, по­кажіть, що ви її розумієте. Осмислення почуттів — це цілюща дія і для дітей, і для батьків. Можна зробити й більше. Якщо ви назвете вголос нездійснені бажання дитини (через що й виникає нелюбов до «суперника», тобто перешкоди для бажань), та ще й висловите свої співчуття, це принесе емоційне полегшення. Це може допомогти дитині зрозуміти, що саме її тривожить і засмучує: не поява нового братика або сестрички, а страх втратити відчуття захищеності, що давало впевненість у вашій винятковій, абсолютній любові до неї.

Коли від дітей вимагають позитивних почуттів одне до одного, у них лише посилюються негативні почуття. Коли ви дозволяєте дитині виплеснути негативні почуття — вислуховуйте її спокійно, покажіть, що розумієте її, це й приведе до появи позитивних почуттів.

Правило 2. Намагайтеся допомогти дітям знайти безпечний і без­невинний вихід для їхніх негативних почуттів: привчайте їх виражати свої почуття в символічній формі (малювання, ліплення, писання листів, віршів тощо), а не в лайці або бійках. Саме цього й треба навчати дитину: усвідомлювати свої почуття і вміти їх конструктивно та безпечно виражати, а не забороняти їй мати ці почуття.

Коли дитині потрібно виплеснути свої почуття, поставте її перед вибором їх прояву й допоможіть знайти найбільш конструктивний вихід для цієї ситуації. Ця навичка — не миттєва реакція крику або бійки, а пошук конструктивного способу вирішення проблеми, що допоможе їй у майбутньому.

Правило 3. Втручаючись у бійку, припиняйте її негайно, але при цьо­му не намагайтеся визначати, хто є кривдником, а хто жертвою. Приді­літь увагу постраждалій дитині, висловіть віру у спроможність дітей самостійно розв'язати свої суперечки без бійки. Не привчайте дітей до того, що їхню суперечку вирішать батьки, заохочуйте їх самостійно розв'язувати її.

Треба намагатися не лише зупинити й заборонити бійку, а й під­казати, як можна більш спокійно й розсудливо розв'язати конфлікт або як переключити увагу обох дітей на спільну справу, що цікава їм, чи на допомогу вам.

Правило 4. Намагайтеся не чекати прояву любові від дітей. Ваша постійна модель поведінки завжди перед очима дитини.

Правило 5. Поставтеся до негативних почуттів дитини як до при­родних почуттів, а не лихослівних ознак того, що дитина злостива, заздрісна, погана. Важливо зрозуміти: дитина невинна у своєму непри­йнятті, ревнощах, почуттях.